Kalmia

Úvod do světa širokolistých kalmií - výsadba a péče

Chtěli byste do své zahrady vnést nádech americké divoké bugenvileje? Představím vám krásný keř plný půvabu - kalmii širokolistou. Přirozeně roste v horách Severní Ameriky, ale může se stát skutečnou přečtěte si více »

třešní

Dostupné odrůdy třešní

Třešně jsou u nás hned po švestkách, hrušních a jabloních často vysazovanými ovocnými stromy. Jsou oblíbené pro svou rozmanitost odrůd a nepříliš vysoké nároky. Třešně, které kvetou na jaře, jsou atr přečtěte si více »

 

Dostupné odrůdy třešní

Třešně jsou u nás hned po švestkách, hrušních a jabloních často vysazovanými ovocnými stromy. Jsou oblíbené pro svou rozmanitost odrůd a nepříliš vysoké nároky. Třešně, které kvetou na jaře, jsou atraktivní ozdobou zahrad a jejich plody jsou ceněny pro své výživné vlastnosti. Níže najdete tipy, jak pečovat o různé odrůdy HTTPS://MORAVSKE-SADY.Cz/cs_CZ/c/Tresne-a-visne/25 třešní a jak je pěstovat.

Dostupné odrůdy třešní

V odborné klasifikaci sadů se rozlišují tři hlavní skupiny višní, z nichž mohou vznikat pozdější odrůdy: černé višně - mají tmavé plody a šťávu a pěstují se na odšťavňování, glazury - mají světlé ovoce a bezbarvou šťávu, třešně - jedná se o křížence třešní a višní. Z mnoha dostupných a na trhu ceněných odrůd třešní se nejčastěji pěstují samosprašné odrůdy Nefris, Łutówka a Debreceni, které se vyznačují tmavě červenými plody. Pro amatérské pěstování se vyplatí vsadit na odrůdy s dostatečnou odolností proti mrazu a chorobám, jako jsou Sabina a Northstar. Plodí malé až středně velké tmavě zbarvené plody s tmavě červenou šťávou a dužinou, které se sklízejí začátkem července a jsou vhodné jak na zavařování, tak na přímý konzum jako dezertní ovoce. Nezřídka se vyskytují také poněkud méně odolné vůči mrazu a chorobám, nicméně běžné samosprašné odrůdy Kelleris a Wanda, které každoročně velmi hojně plodí.

Poloha a půda pro višně

Třešně nemají velké nároky na stanoviště a substrát. Rostou po celém Polsku a většinou dobře snášejí zimu. Pro jejich růst jsou nejlepší slunná stanoviště, protože sluneční světlo jim dodává požadovanou chuť a mnohem rychleji dozrávají. Nejlepší půdou pro pěstování višní je písčitohlinitá, ale ne příliš těžká, protože na velmi vlhkých stanovištích s příliš velkým množstvím vody mohou plody bohužel praskat. Na příliš vlhké a těžké půdě se také snáze objevují infekce a houbové choroby. Pro višně se nejlépe doporučuje půda s reakcí blízkou neutrální, tj. pH kolem 7.

Nákup višní - na co se zaměřit

Při nákupu višní je důležité věnovat pozornost tomu, kdy se dostaly do prodeje a zda byly v té době ošetřeny jejich kořeny. Důležitá je také cena třešní a rychlost dodání. Každý stromek by měl být při přepravě řádně chráněn, což ho ochrání před poškozením a vyschnutím. Tím je zajištěno, že dorazí na uvedenou adresu v bezvadném stavu. Po obdržení stromků je vhodné je co nejdříve zasadit do půdy.

Třešně jsou dostupné za dobrou cenu a lze je pěstovat v komerčních i amatérských sadech. Třešně s otevřenými kořeny se nejlépe vyvíjejí, jsou-li vysazeny na slunném místě, vhodně chráněné před větrem, v úrodné půdě s neutrální reakcí. Sazenice je nejlepší nakupovat u spolehlivých dodavatelů, jako jsou Podkarpatské Sady, kde se můžeme spolehnout na přijatelné ceny višní a nejvyšší kvalitu.

Související články